Політика > Реакція світу на дії Лукашенко: Закрите небо то лише початок

Реакція світу на дії Лукашенко: Закрите небо то лише початок


26 травня, 21:53.

Останні події в Білорусі вкотре нагадали Заходу, та й Україні, що режим Олександра Лукашенка – це серйозна загроза не тільки демократії і правам людини, але й регіональній безпеці та міжнародному правопорядку.

 

Для затримання білоруського опозиціонера і засновника телеграм-каналу NEXTA 26-річного Романа Протасевича, диктатор наказав підняти в небо винищувач МіГ-29, щоб примусово посадити в Мінську цивільний літак авіакомпанії Ryanair, що прямував з Греції до Литви, на борту якого перебували громадяни ЄС.

 

Таке свавілля викликало жорстку реакцію серед європейських країн, включно з Україною. На наступний день після затримання Протасевича Євросоюз підтримав нові санкції проти режиму Лукашенка.

 

Чим так «небезпечний» Протасевич

 

Телеграм-канал Романа Протасевича NEXTA був джерелом інформації та освітлення протестних подій в Білорусі після фальсифікації підсумків президентських виборів 2020 року на користь Олександра Лукашенка.

 

За опозиційну активність і координацію протестних рухів блогер був оголошений у міждержавний розшук. Також був включений до списку осіб, «причетних до терористичної діяльності».

 

«Олександра Лукашенка дуже цікавить, звідки бралися кошти, і хто стояв за протестами т.зв. «Білоруської опозиції». Протасевич тут грав далеко не ключову роль – Telegram-канал NEXTA заснували шестеро осіб. Білоруські спецслужби ідентифікували п’ятьох з них, а один із співвласників досі невідомий. Причому, за даними розслідування, цей шостий «Містер Х», причетний до витоку інформації по лінії як КДБ, так і Міністерства внутрішніх справ Республіки Білорусь. Тобто, спецслужби дуже цікавить, хто «кріт» і зливає опозиції інформацію. Саме з цією метою і затримали Романа Протасевича – він цікавий силовикам, як джерело інформації»? — Дмитро Снєгирьов (активіст, громадський діч).

 

Лукашенко заявив про те, що повідомлення про мінування літака Ryanair прийшло зі Швейцарії. Офіційний представник Федерального офісу з міжнародних справ Швейцарії П’єр-Алан Ельтшингер спростував цю інформацію.

 

За даними аналітиків та європейських чиновників, за активістом вели стеження російські спецслужби, які і допомогли здійснити операцію зупинки літака та затримання Протасевича. Про це, зокрема, в радіоефірі повідомив генеральний директор Ryanair Майкл О’Лірі. За його словами, разом з блогером з літака зійшли ще 4 людей у Мінську: його подруга Софія Сапега, 23-річна громадянка Росії, і троє «невпізнаних» чоловіків. Цих трьох вважають білоруськими або російськими агентами, які сіли на літак в Афінах для спостереження за операцією затримання Протасевича.

 

Закрите небо – це тільки початок

 

Великобританія однією з перших відреагувала на сплановане захоплення авіасудна і подальший арешт блогера. З 24 травня королівство заборонило перельоти по своїй території білоруській державній компанії Belavia і зобов’язало британських перевізників обходити повітряний простір Білорусі.

 

Європейський Союз на саміті 24 травня вийшов з рішенням посилити санкції проти оточення диктатора Лукашенка, а також рекомендував європейським авіакомпаніям відмовитися від перетину кордонів Білорусі по повітрю. Крім цього – закрити простір ЄС для Belavia та не допускати білоруських перевізників для посадок в аеропортах Європи і для виконання транзитних рейсів.

 

Схоже, що і сам Лукашенко не очікував такої відповіді Європи.

 

Крім закритого неба, європейці підтримали нові антибілоруські санкції – секторальні (включаючи обмеження для авіації) і персональні проти оточення Лукашенка і причетних до арешту блогера. Також Євросоюз прийняв рішення про економічний тиск на режим в Білорусі.


Повернутися назад