Політика > Чому українці мають горою стати за Кадирова

Чому українці мають горою стати за Кадирова


19 травня, 20:28.

За імперські амбіції Росії доведеться заплатити узаконенням шведських шлюбів.

Гарячі дискусії на тему багатоженства, які заполонили в останні дні сторінки російських ЗМІ та соціальних медіа, рано чи пізно дійдуть до логічного фіналу - легалізації.

"Весілля тисячоліття", як пойменував скандальну історію з другим одруженням поліцейського високопосадовця очільник Чечні, раптом винесла питання кількості законних для росіянина дружин на загальнонаціональне обговорення.

З пропозиціями узаконити багатоженство виступили як мусульманські політики, так і мусульманське духовенство. При тому цього разу останні висували цілком резонні аргументи. Які полягають в тому, що других і третіх дружин російські мусульмани все рівно заводять - як робили це навіть за часів СРСР, коли за подібні дії світила кримінальна відповідальність. А от відсутність законодавчого регулювання наступних шлюбів призводить не до їх зникнення, а до безправності дружин з порядковими номерами, відмінними від одиниці. Звичайно, в традиційних мусульманських громадах роль десниці закону беруть на себе старійшини і духовенство - але чимало молодих мусульман живуть далеко від традиційних громад. От їхню поведінку, на думку ісламського духовенства, і варто регламентувати законом.

Все це можна було б списати на чергові вибрики Кадирова, але так думає не тільки він. Багатоженство є уставленою практикою для мусульман, і законодавча відмова у ньому може розглядатись ними як порушення прав. Натомість практика "закривання очей" на ситуацію призводить до порушення прав жінок.

На сьогодні в Росії - навіть за офіційними даними - від 15 до 20 мільйонів мусульман, хоча дехто вважає, що ці цифри занижені. В силу демографічних особливостей, ця кількість швидко зростає - на фоні скорочення кількості представників інших релігійних поглядів.

При тому, на відміну від "перманентно потенційних православних", мусульмани становлять достатньо зорганізовану силу, цілком здатну захищати свої інтереси. Тому рано чи пізно російські мусульмани "продавлять" узаконення свого способу життя. Або на фасаді російської багатонаціональної імперії з'явиться чергова глибока тріщина.

Противником багатоженства, природно, виступає РПЦ. Проте, робить це якось не надто прозоро і послідовно - вочевидь, відчуваючи, що цю боротьбу виграти не вдасться.

"Мені здається, що можливе введення кримінальної відповідальності за багатоженство або, навпаки, його легалізація з тієї ж серії, що і узаконення одностатевих шлюбів, бо все це спрямоване на руйнування традиційної сім'ї", заявив, наприклад, Всеволод Чаплін, заступник голови відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату. Така ось євангельська простота, зрозуміти точний смисл якої не вдається не тільки за першим, але й за другим чи третім прочитанням цитати.

При тому хоч багатоженство і є виключно мусульманською традицією, при його легалізації виникне цікавий юридичний казус. Оскільки російська Конституція гарантує "рівність прав і свобод людини і громадянина незалежно від статі, раси, місця проживання, ставлення до релігії" - то дозволити багатоженство мусульманам і заборонити його всім решті буде явно антиконституційним.

Тому дозволити заводити по кілька шлюбних партнерів доведеться всім без винятку. При тому не тільки чоловікам - але й жінкам, бо про стать Конституція теж згадує. Навряд чи подібні законодавчі зміни сподобаються вже не тільки РПЦ, але й мусульманам. Але так вже воно буває, що коли ліберально-демократичні норми намагаються схрестити з релігійними і традиційними - виходить... Ну, нехай те що виходить, кожен оцінить по-своєму. В міру своєї зіпсутості.


Повернутися назад