Політика > Захід почав тиснути на російську оборонку комп'ютерними програмами

Захід почав тиснути на російську оборонку комп'ютерними програмами


13 березня, 23:46.

 

Російські оборонні підприємства почали відчувати проблеми з підтримкою програмного забезпечення закордонними виробниками. Найбільші західні корпорації поки обмежень не вводили, але гарантії, що вони не зроблять цього найближчим часом, немає. Причому це ще не найгірший варіант у випадку використання іноземних комп'ютерних програм в оборонці.

 

Голова науково-технічної ради Фонду перспективних досліджень, заступник гендиректора фонду Віталій Давидов повідомив у п'ятницю, що ряд зарубіжних компаній перестали здійснювати підтримку програмних продуктів, куплених у них раніше підприємствами ВПК.

 

«Організації вітчизняного ОПК активно користувалися цими продуктами. Вони оновлювалися і підтримувалися в установленому порядку. Однак у минулому році ми зіткнулися з ситуацією, коли окремі розробники почали обмежувати доступ наших організацій до нових розробок, з'явилися проблеми з підтримкою деяких програмних продуктів», - сказав Давидов, передає ТАСС.

Він не уточнив, у яких організацій і з якими програмами виникли проблеми.

 

За словами Давидова, «не можна виключати спроб з боку зарубіжних розробників програмного забезпечення повного перекриття можливості його використання вітчизняними споживачами».

 

«Ми чудово розуміємо, що потрібно по можливості уникати використання зарубіжного програмного забезпечення, у підтримці роботи якого немає впевненості», - додав Давидов.

 

Відповідаючи на питання, чи потрібно Росії створювати і власну операційну систему, заступник голови ФПІ зазначив: «У цьому напрямку ми обов'язково попрацюємо».

 

«Я чув такі історії від працюючих на підприємствах наших студентів, - сказав газеті ВЗГЛЯД доцент кафедри «Комп'ютерні системи та мережі» МДТУ їм. Баумана Олексій Попов. - Це почалося ще в минулому році. Багато великі компанії перестали продавати. Ще, звичайно, ціни зросли на їх продукти».

 

«Багато чого вже було куплено, - продовжив він. - Деякий час, звичайно, можна працювати і на тому, що є, без підтримки. Підтримка полягає в тому, що оновлюються версії, використовуються нові технології. Деякий час це не є особливою проблемою. А що стосується продуктів, які безпосередньо повинні працювати в постійному циклі, наприклад банківське програмне забезпечення, - це знижує надійність всієї системи. У неї закладено те, що в разі виявлення помилок розробник надасть якісь модифіковані коди, щось змінить і т. д. Якщо у цьому відмовлено, то всі, хто використовує такий софт, повинні шукати альтернативу, постачальників, які забезпечують підтримку».

Експерт зазначив, що ключові гравці «не зайняті створенням дрібних проблем». «Найбільші виробники програмного забезпечення - Microsoft, IBM - ніяких обмежень не вводили, вони працюють у всіх країнах», - сказав він.

 

За його словами, російські розробники в змозі замінити західну продукцію, але цей процес вимагає часу. «Програмний продукт глибоко впроваджується в інфраструктуру підприємства, на ньому все будується. Так просто викинути і перейти на рейки іншого продукту - це все одно що зламати і заново побудувати. Природно, треба вкладатися в розробку свого, замінювати, якщо можна. До минулого року часто в конкурентній боротьбі вигравали західні виробники програмного забезпечення», - сказав експерт.

 

«Це не катастрофа, нічого страшного не сталося, - зазначив він. - Дрібні уколи і проблеми обов'язково будуть створюватися. Напевно, варто задуматися про те, щоб спробувати хоча б у деяких областях позбутися дорогого і, можливо, непотрібного програмного забезпечення. Я маю на увазі - перейти на операційну систему Linux з відкритим вихідним кодом. Такі спроби робилися, але ні до чого не привели. Компанія Microsoft сумлінно себе веде, але хотілося б розвивати рішення, які не підвладні одній компанії або одного уряду».

 

Попов зазначив, що відмова від підтримки з боку виробника в ряді випадків не є незаконним - багато залежить від того, яка підтримка прописана в договорі в кожному конкретному випадку. «Якщо вона прямо сплачена за договором і там прямо сказано, що вона повинна проводитися, то за порушення можна закликати компанію до відповідальності через судові інстанції. Наскільки я знаю, відмовляють у безкоштовної підтримки там, де це юридично можливо. Те ж саме з поставкою інтегральних схем, які можуть використовуватися в цілях оборони. Там, де можна, фірми середньої руки спробують впливати. Хоча це нечесно, не відповідає сучасному світі: зараз технології відкриті і можуть спокійно через кордон переходити. І, чесно кажучи, це аморально - одним давати, а іншим не давати за якимись надуманими приводами», - сказав фахівець.

 

На думку головного редактора журналу «Національна оборона» Ігор Коротченко, проблема серйозна. «Програмне забезпечення використовується при проектуванні, при обслуговуванні особливо точних верстатів, обробних центрів, ряд конструкторських бюро ведуть свої розробки на імпортній електронно-обчислювальної техніки.

Зрозуміло, на Заході велися бази даних, куди і як це поставляється. Тому те, що сьогодні почалися проблеми, - перша ластівка до відродження горезвісного КОКОМа - Координаційного комітету з контролю над експортом, який контролював експорт в Радянський Союз технологій подвійного призначення і т. д. Очевидно, Захід сьогодні повертається до цієї практики, - сказав він газеті ВЗГЛЯД. - В цих умовах актуальним є пропозиція, зроблена в минулому році директором Федерального ядерного центру в Сарові. Він сказав, що вони готові до розробки вітчизняного програмного продукту для російської оборонної промисловості. Але це вимагає цільового фінансування і державної підтримки».

 

«У нинішніх умовах покладатися на те, що нам будуть робити апгрейд, абсолютно не доводиться. Крім того, я не виключаю, що у програмному забезпеченні та електронному обладнанні можуть перебувати закладки, які можуть бути ініційовані в будь-який момент і повністю знищити напрацювання», - зазначив Коротченко.

 

«Необхідно цільове фінансування вітчизняного програмного продукту для оборонно-промислового комплексу Росії. Ці гроші необхідно дати цільовим чином ученим і програмістам ядерного центру в Сарові. Там є потенціал, вони готові це робити, треба просто підтримати фінансово. Це дуже важливо, може, навіть більш важливо, ніж будівництво доріг, мостів, інфраструктури, тому що без створення спеціалізованих програмних продуктів для оборонки ми можемо потрапити в жахливу залежність, і це може позначитися на національній безпеці країни», - підсумував експерт.

 

Джерело: vz.ru


Повернутися назад