Думки > Політолог назвав найбільш незручну тему для кандидатів у президенти

Політолог назвав найбільш незручну тему для кандидатів у президенти


10 січня, 16:52.

Європейська практика свідчить, що першочергово повинна розвиватись економіка і створення умов для роботи підприємців, а вже тоді, коли буде звідки брати гроші, іде соціальна складова. Втім, від більшості українських політиків такої риторики не почути. Їх програма – «дам усім, тільки проголосуйте за мене».

 

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» заявив політолог Сергій Таран.

 

Він підкреслив, що сьогодні в українському політикумі досі немає дискусії про те, яким повинне бути планування державного бюджету і що чекає на країну в майбутньому.

 

«Дискусія не полягає в тому, що комусь не дали, тож треба додати. Вона повинна полягати в тому, якою ми бачимо країну. Є сьогодні проблема для багатьох європейських країн щодо того, що повинно бути первинним – розвиток економіки і створення умов для підприємців або ж акцент на соціальних аспектах», – розповідає експерт.

 

За його словами, європейська практика показує, що спочатку повинна розвиватись економіка, аби потім було з чого брати і для розвитку соціальної складової.

 

«Якщо ви почуєте програми більшості кандидатів у президенти, у Верховну Раду, то такої риторики там не почуєте. Більшість політиків сьогодні говорять «соціалкою». Вони кажуть: треба давати бідним людям. Не буде економіки, не буде взагалі нічого, бо просто не буде звідки взяти», – наголосив Сергій Таран.

 

Натомість економічне планування повинне зачіпати саме питання розвитку економіки. Втім, сьогодні такої дискусії не чутно, оскільки ця тема незручна під час виборчої кампанії.

 

«Тоді потрібно людям чесно пояснювати: зачекайте із «соціалкою», потрібно, аби запрацювала економіка, треба підприємцям, яких пів-України ненавидить, бо вони багаті, дати можливість запрацювати, бо вони створюють робочі місця і платять податки. Тоді буде з чого платити пенсії. Але цього ж ніхто не скаже», – переконаний політолог.

 

З іншого боку, підкреслив Таран, у такій дискусії повинна бути довіра до влади, аби люди відчували, що сказане буде зроблено. Відтак, повинні бути зазначені терміни, коли це буде зроблено.

 

«Саме тут і виступає планування. Тут важливо показати якісь дати. Наприклад, у польській економіці «шокова терапія» Бальцеровича тривала 4-5 років. При цьому у них не було війни. Більше того, Європа допомагала їм і пробачила борги. А коли тривав «шоковий» період, поляки ненавиділи Бальцеровича і владу, бо це все було важко. Але у них бодай була віра, що буде краще», – розповідає фахівець.

 

Тому, переконаний він, Україні потрібна дискусія щодо того, як ми плануємо розвиток економіки, які показники ми зараз закладаємо, коли буде краще і як це позначиться на житті людей.

 

«Але ж не обіцяти, що «всім дам, як тільки ви за мене проголосуєте». Це різних рівнів дискусії. Я вітаю, коли уряд піднімає це питання, говорить про планування – це добре. Але якісної політики ми поки що не бачимо, адже політики займаються обіцянками того, що потім буде нереально виконати», – заявив політолог.


Повернутися назад