Економіка > Ціна газу для населення незабаром зросте, - Міненерговугілля

Ціна газу для населення незабаром зросте, - Міненерговугілля


15 вересня, 10:40.

Згідно позиції міністерства, необхідно внести зміни у період, на основі якого здійснюється розрахунок ціни газу на рівні імпортного паритету, і використовувати два проміжки часу: з 1 квітня по 1 жовтня 2016 року і з 1 квітня по 1 липня 2017 року. 

 

"Згідно з запропонованим Міненерговугілля розрахунок ціни газу на період з 1 жовтня 2017 року по 1 квітня 2018 року становитиме 5223,06 гривні без ПДВ, що лише на 5,6% більше поточної ціни. Розрахована ціна не перевищує 10% поточної, тому немає підстав для її перегляду на опалювальний сезон 2017-2018 року", - зазначається в тексті проекту змін до постанови Кабміну, який планується розглянути на черговому засіданні уряду. 

У цьому проекті також вказується, що при використанні діючих правил, ціна газу для населення зросте порівняно з нинішнім значенням (4942 гривні за 1 тисячу кубометрів) на 17,6% - до 5515,49 гривні за 1 тисячу кубометрів. 

 

"Міненерговугілля в травні-червні 2017 року, згідно з положеннями чинної Постанови КМУ №187, провів аналіз ситуації на ринку природного газу і встановило, що за станом на 1 липня 2017 року ціна газу з 1 жовтня 2017 року повинна становити 5815,49 гривні без ПДВ, що на 17,6% більше поточної ціни", - йдеться в повідомленні. Також Міненерговугілля, враховуючи переговори уряду з МВФ і Енергетичним Співтовариством, розрахувало два можливих варіанти вартості газу для соціально незахищених категорій споживачів. Згідно першого варіанту, ціна буде розраховуватися виходячи з вартості газу від "Укргазвидобування" за принципом "хаб мінус" (тобто значення європейських котирувань мінус транспорт до українського кордону і по території України) та ціни імпортного газу за принципом "хаб плюс" (включаючи транспортну складову). За другим варіантом пропонується використовувати вартість газу від "Укргазвидобування" за принципом "хаб мінус" і ціну імпортного палива за ціною "хаб" (тобто тільки значення європейських котирувань). В результаті застосування першого варіанту, ціна газу складе 4120 гривень за 1 тисячу кубометрів і другого – 5184 гривні за 1 тисячу кубометрів.

Раніше, Міжнародний валютний фонд (МВФ) підкреслював необхідність виконання українським урядом норм чинної постанови, якою закріплено методику розрахунку вартості ціни газу для населення.

"Оскільки це питання (ціна на газ, - ред.) є одним з пунктів меморандуму України з МВФ, і до того ж закріплено чинною урядовою постановою, ми вважаємо за необхідне дотримуватися виконання домовленостей", - підкреслив співрозмовник агентства.

Джерело підтвердило, що Фонду відомо про намір українського уряду змінити механізм розрахунку ціни на газ для побутових споживачів, щоб не допустити її підвищення з 1 жовтня. Він уточнив, що МВФ проводить консультації з українськими чиновниками з цього питання, але поки що ніякого рішення щодо нього не прийнято. Нагадаємо, раніше  повідомляло, що 23 серпня Кабінет міністрів має намір прийняти зміни до своєї постанови №187 від 22 березня цього року. 

 

Цим документом затверджено методику розрахунку ціни на газ для населення, релігійних організацій і теплокомуненерго. 

 

Цей механізм є обов'язковою умовою меморандуму України з МВФ від 2 березня 2017 року. 

Згідно з діючою методикою, при визначенні вартості газу для України використовується середня ціна палива на німецькому хабі NCG за 12 місяців. Вона підлягає коригуванню раз на півроку - 1 квітня і 1 жовтня - якщо ціна газу, встановлена для українських споживачів, відхиляється від імпортної на 10%.

 

 Згідно цієї методиці, вартість газу для населення з 1 жовтня має зрости на 17-19%. Щоб не допустити зростання, Кабмін розробив проект закону, яким пропонує розраховувати ціну на газ з урахуванням періоду, коли його вартість на європейському ринку максимально низька, тобто з 1 квітня по 1 жовтня 2016 року і з 1 квітня по 1 липня 2017 року. Тоді уряд вважає, що піднімати ціну не доведеться, і вона взимку залишиться на рівні 4942 гривень за тис. кубометрів (без ПДВ) для побутових абонентів.


Повернутися назад