Чиновники ховають незаконні прибутки у криптовалюти

Люди у всьому світі вкладають мільярди доларів у криптовалюту. Не пасуть задніх й українські чиновники.

 

Лише цьогоріч в Україні задекларували біткоїнів на майже 75 мільярдів гривень. Хто вкладає кошти у віртуальну валюту – любителі ризику чи хитруни, які, декларуючи електронні гроші, насправді просто приховують свої нелегальні прибутки?

 

Основна криптовалюта на сьогодні - біткоїн. За одну таку віртуальну монетку сьогодні можна збути за понад 50 тисяч доларів.

 

«Біткоїн - це така цінність, яка виробляється за допомогою комп’ютерів, або спеціальних машин, які вираховують довгі такі ланцюжки цифр. Як тільки комп’ютер знаходить цей ланцюжок цифр по алгоритму, у людини з’являється біткоїн. Будь-хто може купити цей ланцюжок цифр і володіти цим біткоїном», - розповів  юрист Микола Мельничук.

 

Чиновник із найтовстішим електронним гаманцем в Україні - депутат Дніпровської міської ради та місцевий бізнесмен В'ячеслав Мішалов. Просто таки біткоїновий мільярдер! У своїй декларації він вказав, що має 18 тисяч біткоїнів. За сьогоднішнім курсом, це 25 мільярдів гривень.

 

Перший секретар посольства України у В'єтнамі Петро Ленський задекларував 6 528 біткоїнів. Це майже 10 мільярдів гривень на сьогодні.

 

А депутат Одеської міської ради Дмитро Пеструєв зізнався, що має більш як 1300 біткоїнів. У еквіваленті – це, приблизно, 2 мільярди в українській національній валюті.

 

Закарпатець, депутат Ужгородської ради Михайло Чурило пише, що має 826 біткоїнів. У гривнях це понад один мільярд.

 

Чимало біткоїнів припас собі і соратник Віталія Кличка, депутат Київради Дмитро Білоцерківець. У його електронному гаманці – 398 казкових монеток. І якщо обміняти їх зараз на гривні, то можна отримати 554 мільйони.

 

Такі шалені гроші на рахунках депутатів та державних службовців просто вражають. 

 

«Річ у тім, що сьогодні в Україні криптовалюта, ті самі біткоїни, не врегульовані. Вони не визнані грошовою одиницею, не визнані платіжними системами. НАЗК зобов’язало їх декларувати в розділі «не матеріальні активи»», - розповідає «Грошам» голова правління ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик.

 

За біткоїн безпосередньо не можна купити квартиру чи шматок землі. Але купувати цифрову валюту, зберігати чи продавати – законно. І це виявилось дуже зручним інструментом. Наразі декларування біткоїнів - це такий собі тренд, який дедалі більше схожий на фіговий листочок, яким намагаються прикрити ганьбу, - нечесно зароблені гроші! Адже як перевірити, чи справді є у чиновника електронний гаманець і скільки там криптовалюти?

 

По-перше, звісно, правоохоронці не мають права просто так прийти до чиновника чи депутата і перевірити електронний гаманець.

 

«У НАЗК і НАБУ немає повноважень прийти і змушувати декларанта відкривати свій електронний гаманець і показувати, скільки в нього біткоїнів, або просто грошових активів знаходиться у тебе «під подушкою»», - каже Сергій Миткалик.

 

Тож так просто перевірити, чи часом не бреше чиновник про свої біткоїни, - неможливо.

 

Адже фінансової установи, яка могла б підтвердити, що конкретний чиновник справді володіє чи не володіє біткоїнами, просто не існує.

 

«Немає конкретної компанії, яка фактично несе відповідальність за них», - запевняє юрист Микола Мельничук.

 

По-друге, попри те, що всі операції біткоїна у відкритому доступі, з’ясувати власника конкретного гаманця так само неможливо.

Оцініть статтю: 
Знайшли помилку в тексті? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter


ЧОЛОВІЧИЙ ЖУРНАЛ "WINNER"


ЖІНОЧИЙ ЖУРНАЛ "BEAUTY"


НОВИНИ ВІД ПОРТАЛУ ГОНЕВА.НЕТ


НОВИНИ СВІТУ КІНО