Банкам дозволили порушувати

Нацбанк вирішив не карати банки, фінансові проблеми яких виникли через девальвацію гривні. Це дасть акціонерам проблемних установ час для їх докапіталізації. Зниження контролю не повинне зачепити інтереси вкладників, обіцяють банкіри.

 

Девальвацію зарахували

Національний банк знову встановив «наглядові канікули» для підшефних закладів. Постановою № 313 він вирішив не застосовувати заходи впливу до банків, які отримали збитки або у яких частка негативних активів перевищила 10%, якщо погіршення ситуації було викликане девальвацією гривні після 6 лютого 2014. З того моменту долар подорожчав в 2,5 рази - з 7,99 грн до 20,7 грн. Дотепер НБУ постановою № 129 обіцяв не застосовувати заходи впливу тільки до тих банків, у яких через девальвацію порушилися нормативи. Проблемні банки повинні тепер подавати в НБУ не тільки план виконання нормативів, як раніше, а й план забезпечення адекватності регулятивного капіталу.

Банкам стане легше

Постанова дає банкам тривалий термін - з 2016 по 2019 роки, коли вони зобов'язані підвищити норматив адекватності свого капіталу до 5%, 7% і 10%. До того ж чим вище капітал у проблемного банку зараз, тим швидше він повинен вийти на нормативний рівень 10%. До 1 лютого 2016 у жодного банку не може бути норматив нижче 5%, навіть якщо на поточний момент він нижчий або навіть негативний. Такі пільги узгоджені з МВФ.

Є й інший бік проблеми. До кризи багато установ вели дуже ризиковану діяльність, видаючи валютні кредити неперевіреним позичальникам. Зростання курсу долара позбавив позичальників можливості повернути ці позики, що збільшило портфель проблемних кредитів банків.

І тепер НБУ фактично знімає з менеджменту і власників банків відповідальність за їх дії.

Клієнтські ризики

Зменшення строгості нагляду Нацбанку за банками не повинно привести до того, що страждати від цього будуть вкладники. Банкіри вказують на те, що регулятор стежить за рівнем платоспроможності та виконання своїми підопічними зобов'язань перед клієнтами. «Банки, в яких виникають труднощі з поверненням депозитів клієнтам, відразу ж потрапляють на особливий контроль з боку Нацбанку.

І труднощі з поверненням депозитів не обов'язково пов'язані з неповерненням кредитів клієнтами, а можуть бути наслідком відтоку коштів клієнтів, який розпочався після Революції гідності і триває досі. У будь-якому випадку в ситуації, коли банки довгий час не будуть виконувати свої зобов'язання перед клієнтами, до них з боку НБУ будуть застосовані заходи впливу, аж до введення тимчасової адміністрації та ліквідації самих банків », - говорить директор департаменту ринкового та операційного ризику Кредобанку Юрій Кубський .

А низька ліквідність автоматично не дозволяє розморозити кредитні програми, оскільки всі доступні засоби банки направляють на виконання своїх зобов'язань.

«Додаткова капіталізація підвищила б ліквідність банків, але є й інші інструменти збільшення їхньої ліквідності. Наприклад, при необхідності банки будуть менш активно розвивати кредитні операції і направлять грошові потоки від погашення кредитної заборгованості на повернення депозитів», - зазначає Микола Войтків.

Оцініть статтю: 
0
Знайшли помилку в тексті? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter


ЧОЛОВІЧИЙ ЖУРНАЛ "WINNER"


ЖІНОЧИЙ ЖУРНАЛ "BEAUTY"


НОВИНИ ВІД ПОРТАЛУ ГОНЕВА.НЕТ


НОВИНИ СВІТУ КІНО