Інвестори знову готові вірити уряду – рейтинг EBA

Україна уникла нового погіршення інвестиційного клімату. За підсумками щоквартального опитування, проведеного Європейською бізнес асоціацією (EBA), інвестиційний клімат станом на I квартал нинішнього року оцінено в 2,51 бала (за 5-бальною шкалою).

Це дуже низька оцінка, однак навіть це можна назвати успіхом. Хоча б тому, що нинішній показник, хоч і мінімально, але все-таки вищий, ніж оцінили інвестиційний клімат України наприкінці минулого року (2,5 бала).

 

Нагадаємо, це вже 27-ме опитування бізнесу. Такі дослідження проводяться з 2008 року – з початку світової економічної кризи.

 

Найгірші показники – 1,81 бала – індекс EBA демонстрував наприкінці 2013 року – це була реакція бізнесу на згортання урядом курсу на євроінтеграцію.

 

В першій половині 2014 року, навпаки, очікування бізнесу покращилися у зв'язку з поверненням європейського курсу України. Однак вже у другій половині минулого року втома бізнесу від відсутності обіцяних реформ призвела до нового падіння показників індексу EBA.

 

Саме тому нинішнє зростання таке важливе – як мінімум воно припинило тенденцію до поступового погіршення оцінок інвесторів, що спостерігається останні два квартали поспіль.

 

Не менш важливим є й інше – за підсумками I кварталу були всі підстави очікувати подальшого падіння індексу.

Адже саме в цей період відбулася стрімка девальвація гривні, яка завдала надпотужного удару по працюючому в країні бізнесу.

 

І хоча вже в березні курс гривні стабілізувався, інвестори не змогли забути шок від обвалу національної валюти.

 

Згідно з опитуваннями EBA, ключовою проблемою європейського бізнесу, що працює в Україні, є "слабке валютне регулювання, девальвація гривні, а також непослідовна політика НБУ". Про цю проблему заявили 62% респондентів.

 

На цьому тлі відносно непоміченим виявилося введення додаткових імпортних мит. Якщо раніше один такий захід міг обвалити інвестиційний клімат в країні, то тепер на цю проблему звертає увагу лише 36% членів EBA.

 

Ще 19% бізнесу скаржиться на незрозумілу стратегію уряду і відсутність професіоналів у середніх ланках державної ієрархії. В асоціації цю проблему характеризують влучно: "неефективний уряд на додаток до корупції".

"Результат індексу демонструє одне дуже цінне вміння бізнесу – пристосовуватися до будь-яких умов, оптимізувати свої процеси, щоби втриматися на плаву. Навіть за таких кризових умов, які зараз переживає Україна, бізнес виживає", – коментує результати опитування виконавчий директор EBA Ганна Дерев'янко.

 

Проте вміння виживати не замінить нормального інвестиційного клімату.

 

Як наслідок – 48% бізнесу вважають нинішній інвестиційний клімат гіршим, ніж кварталом раніше. Для порівняння – про покращення цього клімату говорять лише 17% керівників компаній. Та й то, як уточнюють самі бізнесмени "безліч хороших ідей так і не було реалізовано".

 

Зважаючи на такі проблеми, де ж бізнес відчув покращення? Що забезпечило, нехай і мінімальне, але зростання індексу?

 

Плюсів небагато, але вони є.

 

Наприклад, 17% респондентів помітили незначне спрощення митного оформлення, ще 11% відзначили поліпшення в судовій сфері, а ще 9% вважають, що вести торгівлю стало простішим.

 

"З позитивного – старт дерегуляції. Сподіваємося, що слідом за нею почнуться поліпшення і в інших сферах", – уточнює Ганна Дерев'янко.

 

Окремо варто згадати нову угоду з Міжнародним валютним фондом. Реформи, проведені урядом за вимогами фонду, дають бізнесу надію на поступову стабілізацію економічної ситуації в країні.

 

Чи досить цих плюсів для поступового поліпшення інвестклімату України?

 

На жаль, причин для оптимізму, нехай навіть і дуже обережного, поки мало. 48% респондентів вважають український ринок невигідним для інвестування. Майже стільки ж – 47% – не очікують покращень у II кварталі.

 

І все ж таки, причини для обережних надій є. Насамперед це старт дерегуляції (безумовна заслуга Мінекономрозвитку), який частково повернув надії бізнесу на реалізацію реформ.

 

Хоча багато із проведених реформ поки залишаються на папері.

 

Наприклад, 89% керівників компаній не бачать передумов для стабілізації фінансового ринку, ще 89% – незадоволені ефективністю боротьби з корупцією, а 77% – не помітили результатів судової реформи. З більш економічних проблем: по 55% респондентів незадоволені митними процедурами, а також не бачать прогресу в питанні відшкодування ПДВ.

 

Реалізація цих змін здатна остаточно повернути довіру інвесторів.

 

І нарешті – у EBA неодноразово говорили, що для реального відновлення припливу інвестицій в країну показник Індексу інвестпривабливості повинен бути не нижчий за 3 бали.

 

Досягти цього набагато простіше, ніж здається на перший погляд.

 

Джерело: Юрій Панченко, Європейська правда

 

Оцініть статтю: 
0
Знайшли помилку в тексті? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter


ЧОЛОВІЧИЙ ЖУРНАЛ "WINNER"


ЖІНОЧИЙ ЖУРНАЛ "BEAUTY"


НОВИНИ ВІД ПОРТАЛУ ГОНЕВА.НЕТ


НОВИНИ СВІТУ КІНО