"Нафтогаз" має намір більше ніж удвічі завищити ціну на газ для населення - ЗМІ

Середньозважена ціна газу складає 130, а не 320 доларів, як це обґрунтував нещодавно НАК

Розрахована "Нафтогазом" економічна собівартість видобутку газу в Україні на рівні 5430 грн (320 доларів) за тисячу кубометрів за курсу 17 грн/дол. є явно завищеною.

 

Про це у своїй статті для ZN.UA пише Людмила Симонова.

 

Провівши розрахунки, автор з'ясувала, що середньозважена ціна газу, враховуючи імпорт за ринковими цінами обсягу, якого не вистачає для внутрішнього споживання, становить 2222 грн/тис. куб. м, або 130,7 дол.

 

Симонова у своїй статті наводить проведені розрахунки вартості газу:

 

"І якщо ми говоримо, що в Україні для населення є газ власного видобутку і виходимо з собівартості цього газу, то необхідно врахувати, що газу, що видобувається "Укргазвидобуванням", всього 13,5 млрд кубометрів. Інший газ продається за ринковими цінами і неважливо, звідки він - з України чи Росії.

 

Таким чином, до 13,5 млрд кубометрів потрібно докупити ще 7 млрд (тепло для населення), 0,7 млрд (бюджетних установ) і 15,1-13,5=1,6 млрд кубометрів для населення (приватних домогосподарств). Разом додатково потрібно придбати 9,3 млрд кубометрів.

 

Сказати, якою повинна бути собівартість газу на сьогоднішній день, досить складно через помилки, необґрунтованість та некоректність у наведеному розрахунку. Але спробуємо перерахувати ці цифри і хоча б трохи наблизити їх до декларованої економічної собівартості.

 

При цьому не будемо враховувати амортизацію прав користування надрами, оскільки НАК за це не платить і не повинна платити. Ціну капіталу порахуємо за коректною формулою: від вартості активів у розмірі 74,2 млрд грн, а ставку ціни капіталу візьмемо як для громадського сектору в розмірі 3%. Тоді ціна капіталу в собівартості становитиме 165 грн/тис. куб. м, або 2,22 млрд грн, що навіть в два рази більше, ніж кошти, необхідні НАКу на нові вкладення. Думаю, що цю цифру цілком можна було б зменшити вдвічі, особливо якщо правильно визначити справедливу вартість активів.

 

Податок на прибуток у цій ситуації складе 36,2 грн. Додаємо до нього 552,2 грн (прямі витрати плюс сумнівна амортизація основних засобів, розглянуті вище) і ціну капіталу в собівартості в розмірі 165 грн і отримуємо 753,4 грн/тис. куб. м. Враховуючи, що плата за надра становить 20% від ціни, вирішуємо нехитру алгебраїчну задачку і отримуємо 941,75 грн/тис. куб. м, де плата за надра - 188,35 грн.

 

До речі, населення першої категорії вже платить трохи більше отриманої нами ціни, а саме - 1075 грн/тис. куб. м, а другої категорії - майже в два рази більше! Дивно при цьому, що "Укргазвидобування" продає газорозподільним компаніям газ за фіксованим тарифом - 450 грн/тис. куб. м. Якби газорозподільні компанії залишалися державними, то різниця в ціні все одно потрапляла б НАКу. Але в ситуації, коли ці компанії на 50, а то й на всі 100% приватні, хотілося б задати питання: на якій підставі ці компанії отримують 50% від різниці між 1075 і 450 грн, тобто 625 х 50% = 312,5 грн на кожній тисячі кубометрів? Сподіваюся, нескладно помножити на обсяг газу, щоб зрозуміти, що 4,2 млрд грн відлітають в приватні руки без будь-якої на те підстави? І це при продажу газу для населення першої категорії, про інші взагалі промовчу.

 

Якщо припустити, що додаткові 9,3 млрд кубометрів будуть закуповуватися за ринковою ціною, яка в січні-березні становитиме 4080 за тисячу кубометрів, можна порахувати середню ціну газу: (941,75х13,5+4080х9,3) / (13,5+9,3) = 2222 грн/тис. куб. м, або 130,7 дол. Звертаю увагу на те, що це середня ціна, яка не враховує категорії платників. Якщо знати відсоток по кожній категорії, можна було б більш точно розрахувати цю величину, і, ймовірно, виявиться, що можна не підвищувати ціну для першої категорії, вона і так на сьогодні досить велика".

 

Відомо, що в Україні три основні категорії газоспоживачів, тобто платників за газ. Для першої категорії, при використанні до 2 тис. кубометрів газу в рік, його ціна складає 1089 грн/тис. куб. м, або 64 дол.; друга категорія при використанні до 6 тис. кубометрів платить 1788 грн/тис. куб. м, або 105,2 дол.; третя категорія споживає понад 6 тис. кубометрів на рік.

Оцініть статтю: 
Знайшли помилку в тексті? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter


ЧОЛОВІЧИЙ ЖУРНАЛ "WINNER"


ЖІНОЧИЙ ЖУРНАЛ "BEAUTY"


НОВИНИ ВІД ПОРТАЛУ ГОНЕВА.НЕТ


НОВИНИ СВІТУ КІНО